Zostaňme doma
Učme sa spolu tráviť čas. Pre dosiahnutie pohody v rodine je dôležité pozitívne myslenie, radosť z bežných a všedných vecí a z toho, že sme spolu a zdraví. Ak je to možné, zostaňte doma. Užívaje si spoločné chvíle s deťmi, s partnerom.
Nevyhnutnou súčasťou zdravého vývinu dieťaťa je silný vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Práve teraz je priestor na jeho rozvíjanie. Je čas naše deti pritúliť a vyčariť im úsmev na tvári. Ale aj citlivo im vysvetliť, čo sa deje. Odporúčania, ako sa rozprávať s deťmi o ochorení COVID-19 nájdeme TU. Použiť môžeme aj zjednodušené informácie vo formáte easy read.
Osobami s vyšším rizikom ochorenia sú starší ľudia nad 60 rokov a ľudia s chronickými ochoreniami napr.: ochorenie srdca, cukrovka, pľúcna choroba, zníženie imunity. Máme ich vo svojom okolí všetci. Odporúčania pre rizikové osoby nájdeme TU.
KOMUNIKÁCIA SO STARÝMI RODIČMI A DEŤMI NIELEN POČAS SVIATKOV
Psychologička DanielaPikulová odporúča:
Prišla jar a s ňou jeden z najdôležitejších sviatkov v roku. V súčasnom období, kedy musíme ostať doma a vláda obmedzila voľný pohyb počas Veľkej noci môžu deti, ale aj dospelí, ťažko prežívať izoláciu a stratu možnosti stretnúť sa s príbuznými alebo starými rodičmi. Čo by mohlo pomôcť? Presný návod neexistuje, lebo každý prežíva veci inak, ale tu je zopár tipov:
Uvedomte si svoje pocity a pomenujte, ako to prežívate Vy sami.Uvedomenie si vlastného prežívania Vám môže pomôcť sprevádzať dieťa, prípadne starých rodičov v tom ich prežívaní. K tomu je dobré zodpovedať si napríklad otázky typu „Čo mi pomáha, aby som lepšie zvládla to, že mi starí rodičia chýbajú?“ alebo „Čo robím, aby som odplašila myšlienky na smutné veci alebo veci, ktoré mi spôsobujú obavy a strach?“
Nezabúdajtedeťom vysvetliť situáciu a pomenovať ako to teraz je. Aj keď ste im ju už určite vysvetľovali, je dobré to opakovať napr.: „Vo svete sa teraz šíri choroba a musíme byť všetci doma. Po prvé preto, aby sme ju nedostali a po druhé pre to, aby ju od nás nedostal niekto iný. Je to taká zvláštna choroba, ktorú niekto z nás môže mať a neublíži mu, ale môže nakaziť iných. A práve starí rodičia môžu tú chorobu dostať najrýchlejšie a mohli by mať veľké problémy, možno na ňu aj zomrieť (o smrti vravte deťom opatrne, aby ste ich nevyľakali). Preto ich chránime aj tým, že sa s nimi teraz nestretávame.“ K lepšiemu pochopeniu môže pomôcť aj kniha Nezastaviteľní od Iryny Zelyk. Nájdete ju aj online TU.
Rozprávajte sa aj so starými rodičmi. Nie sú pasívnymi objektami, ale rovnako ako Vy a Vaše deti, aj oni situáciu izolácie intenzívne prežívajú a trápi ich.
Dieťaťu by mohlo pomôcť, keby im aj starí rodičia mohli situáciu vysvetliť. Uistiť ich, že dieťa ľúbia, že sa nehnevajú, a tiež je im smutno. Teraz je však potrebné, aby boli deti a aj oni trpezliví.
Dohodnite si pravidelné telefonáty. Paradoxne, môže byť kontakt oveľa intenzívnejší, ako počas bežnej situácie.
Naplánujte si spoločné aktivity cez videohovor. Môžete si dať spolu niečo dobré alebo mať touto formou aj spoločný obed. Prípadne hrať cez videohovor alebo telefón slovné hry. Starí rodičia môžu dieťaťu prečítať rozprávku (nielen) na dobrú noc. Fantázii sa medze nekladú.