Späť na zoznam

O pozitívnom myslení…(nielen) dnes,13. septembra

Predpovedali na dnes zlé počasie a pozri, ako krásne sneží.“ – cit. web

Hovorí sa, že všetko je o uhle pohľadu a o tom, ako sa k istým záležitostiam postavíme. A práve septembrová „13“ je dňom, ktorý má poukázať, že pozitívne myslenie nám častokrát otvára dvere k novým možnostiam, k nadhľadu a prekážky pretvára na nové výzvy. Nechajme sa preto v tento malý „sviatok“ inšpirovať slovami Viery, mamy usmievavej Johanky, ktorej úsmev a pozitívny prístup sú odpoveďou na mnohé – na prvý pohľad nevyriešiteľné – otázky.

Viera Kondelová je mamou dcéry Johanky, najmladšej z jej troch detí. Johanka sa narodila už na oko viditeľným zdravotným znevýhodnením. V týchto dňoch si hrdo zasadá do lavíc ako čerstvá ôsmačka a nový školský rok začala ako každý jeden – s radosťou, plná nadšenia a v očakávaní nových stretnutí i nových výziev. Rodičia sa hneď v začiatku rozhodli pre integráciu svojej dcéry medzi jej rovesníkov do bežnej školy, aby bola súčasťou komunity.  „Dodnes je táto možnosť jedno z najlepších riešení, ktoré vzdelávací systém ponúka pre zdravotne znevýhodnené deti,“ vníma toto rozhodnutie s odstupom času mama Viera a dodáva, že aj keď to nemusí byť pravidlom, u Johanky sa to potvrdilo.

Johanke sa páči byť v kolektíve so spolužiakmi a s kamarátmi,“ vraví mama Viera. Podľa jej slov chodí dcéra do školy veľmi rada, na vyučovaní jej pomáha asistentka. „Určite to nie je vždy prechádzka ružovou záhradou ale teší ma, že  aj vďaka tomu sa môžu vzájomne obohacovať.“ Johanka aj vďaka nim napreduje, učí sa mnohým veciam a naopak, mladá slečna svoje okolie inšpiruje a je jeho prirodzenou súčasťou. Bez rozdielu.

„Dáva nám veľa lásky a učí nás  pozerať na veci úplne inak.  Je to tak jednoduché a pritom tak krásne vzácne. Našim životom dáva nielen zmysel ale aj nádej byť lepší.“ hovorí Johankina mama.  

Zostaň taká, aká si,“ znel odkaz pre Johanku od jej najlepšej kamarátky. Preto sa (nielen) dnes, v Deň pozitívneho myslenia, nechajme inšpirovať Johankiným veľkým srdcom, pozitívnym prístupom a úsmevom, ktorý aj nám okamžite pohne kútiky a vyčarí úsmev na našich perách. Pretože: „Pozitívne myslenie je 100x účinnejšie než negatívne.” (Michael Bernard Beckwith)

***

Tento článok vyšiel v rámci projektu z Ministerstva spravodlivosti SR a dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Galéria

Zdieľať

Späť na zoznam