Čas pre seba – zdroj energie

Nájsť si čas pre seba môže byť pre rodiča dieťaťa so zdravotným znevýhodnením veľkou výzvou. Aj v tomto platí, že môžeme začať len s drobnými, maličkými zmenami. Ďalej opísané tipy a stratégie zvládania náročných situácií vám môžu slúžiť ako inšpirácia pre náročné chvíle. Niektoré môžu fungovať, iné nemusia – a je to v poriadku. Každý z nás je iný a každému môže pomôcť niečo úplne iné. Neexistuje správny alebo nesprávny spôsob, ako sa cítiť a ako zvládať situácie. Jestvujú len tipy, ktoré si môžete upraviť podľa toho, ako vám dávajú zmysel, aby boli pre vás čo najužitočnejšie.

Čo môže pomôcť zvládať stres

Každému z nás môžu fungovať (alebo nefungovať) iné techniky či stratégie pri zvládaní náročných situácií. Dôležitou súčasťou zvládania stresu je uvedomenie si vlastných tzv. zdrojov. Zdroje v tomto ponímaní chápeme ako čokoľvek, čo nám môže byť užitočné a môže nám to pomáhať k spokojnosti.

Zdroje chápeme ako:

  • vonkajšie – môžu to byť ľudia, ktorí sú nám oporou či nám pomôžu, vypočujú nás, povzbudia či poradia nám. Taktiež inštitúcie či organizácie, ktoré fungujú v našom meste či poskytujú online poradenstvo a pomoc. Vonkajšími zdrojmi sú okrem ľudí okolo nás aj podmienky, ktoré máme okolo seba (napríklad les blízko nášho domova, v ktorom sa môžeme poprechádzať a nabiť sa energiou). Môže to byť možnosť ísť si zašportovať alebo sa venovať aspoň na chvíľu tomu, čo nás baví (knihe, obľúbenému filmu). Zdrojom pre nás môže byť aj domáce zviera (psík, mačka), pri ktorom sa cítime dobre. To všetko môže byť akýmsi zdrojom, ktorý nám pomáha zvládať náročné situácie
  • vnútorné – vnútornými zdrojmi sú naše schopnosti, silné stránky, naše životné skúsenosti, z ktorých sme sa niečo naučili. Môžu to byť vlastnosti či zameranie našej osobnosti, napríklad odolnosť, vytrvalosť, optimistický prístup k situáciám, zmysel pre humor a mnoho našich vlastností či schopností.

Na čo nám môže byť užitočné uvedomiť si vlastné zdroje? Môže nám to pomôcť  na to, aby sme ich viac využívali vo svojom živote a zapojili ich ako našich spojencov pri zvládaní náročných situácií. Niekedy môžeme mať ťažkosti uvedomiť si, aké sú naše vnútorné zdroje, schopnosti a sila. Naši blízki nám v tomto môžu napovedať – môžeme skúsiť opýtať sa ich, aké sú podľa nich naše silné stránky a schopnosti.

Návrhy stratégií a techník zvládania stresu

Existuje množstvo stratégií a tipov, ako zvládať stres, majú však spoločnú jednu dôležitú vec – nie sú univerzálne, neplatia pre všetkých, každému môže fungovať niečo úplne iné. Do toho vás chceme povzbudiť, aby vás to neodradilo alebo nevyvolalo vo vás pocit, že to nie je v poriadku, keď vám tipy, ktoré skúšate, nezaberajú. Ide o návrhy a môže trvať dlhšie, kým nájdete také, ktoré vám zafungujú.

Tipy, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so stresom

  • Dajte si možnosť pocítiť smútok súvisiaci so znevýhodnením svojho dieťaťa. Je súčasťou cyklu smútku a v konečnom dôsledku aj precitnutia a odhodlania dať sa na novú cestu.
  • Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás podporujú a chcú podporovať. Spojte sa napr. aj s ostatnými rodičmi, ktorí prežívajú to čo vy. Nie ste vtom sami!
  • Nebojte sa požiadať o pomoc. Rodina a priatelia často chcú pomôcť, ale nevedia ako.
  • Buďte úprimní vo svojich pocitoch a podeľte sa o ne s dôveryhodnými priateľmi, rodinnými príslušníkmi alebo laickým poradcom.
  • Nedovoľte, aby znevýhodnenie vášho dieťaťa definovalo vás alebo vaše dieťa.
  • Oslávte úspechy svojho dieťaťa bez ohľadu na to, aké sú malé, všetky sa počítajú!
  • Aj keď je to často ťažké, snažte sa žiť prítomným okamihom a skutočne si užite svoje dieťa také, aké je! Buďte vprvom rade len rodičom.
  • Majte zmysel pre humor alebo sa skúste obklopovať ľuďmi, ktorí vás rozosmejú – smejte sa tak často, ako sa to dá! Je dôležité, aby vás vaše deti videli šťastných.
  • Starajte sa o seba! Pri všetkom, čo musíte urobiť, je dôležité nájsť si aspoň trochu času pre seba. Svieži rodič pomáha svojmu dieťaťu prejsť ľahšie dlhou cestou života.

Príklady od rodičov alebo aj 15 minút stačí na relax

Keď dáte svoje dieťa/deti spať, darujte si 15 minút času a vyskúšajte aspoň jeden tip relaxácie, ktorý vám bude blízky. Postupne budeme tieto riadky dopĺňať nápadmi od rodičov z Platformy rodín a budeme radi, ak nám pošlete informáciu, či ste niečo využili, či vám to pomohlo, alebo svoj tip, ktorý vám pomáha. Svoje postrehy a tipy nám zasielajte na adresu: ingrid.vagacova@platformarodin.sk

Tipy od rodičov:

  • Pohodlne si sadnite a dýchajte zhlboka aspoň pri otvorenom okne, ak sa nemôžete ísť prejsť/zabehať si.
  • Zapnite si svoju obľúbenú hudbu a hýbte sa v rytme melódie alebo len tak sa ponorte do tohto sveta.
  • Zapnite si obľúbený film, reláciu – žáner, čo vás bavil a baví.
  • Začnite čítať knihu a ponorte sa do jej deja a vôbec sa nebojte, že to bude nadlho alebo že pri nej zaspíte.
  • Nebojte sa aromaterapie, aj tá vás vie naladiť a odbúrať stres.
  • Porozprávajte sa s blízkym človekom/priateľom.
  • Upratujte, ak vám to pomáha zrelaxovať.

Linky na články:

Linky na podcasty:

Použité zdroje:

https://www.cdkl5.com/blog/how-to-cope-as-a-parent-of-a-child-with-special-needs