Katka Solivajsová

Katka Solivajsová

Banská Bystrica

www.ozcreativasmade.sk

Podpora tvorivých aktivít pre ľudí s autizmom a inak zdravotne znevýhodnených

Som mamička – väčšinou pozitívne naladená, vydatá za muža, s ktorým sa navzájom krásne dopĺňame. Obaja sme veľmi tvoriví ľudia, ktorí stále niečo nové vymýšľajú, ako si spestriť život. Môj muž je veľmi dôležitá súčasť môjho života.

Mám s ním 2 úžasné deti, pričom jedno má autizmus a hyperkinetický syndróm, a druhé ADD, dyslexiu, dysfáziu ‒ preto sú mi tieto diagnózy najbližšie.

Ako rodičia sme boli často odsudzovaní, nepochopení...

A preto som vytvorila:

‒ miesto, kde môžeme spolu tráviť čas pri kávičke alebo čajíku a „vyliať si“ svoje srdiečko, posťažovať sa, zasmiať sa, nájsť si nové priateľstvá,

‒ miesto, kde sa veľa tvorí, veľa rozpráva a veľa smeje,

‒ tvorivé dielničky pre autistov a inak zdravotne znevýhodnených – pravidelné, oddychové a zároveň spoznávacie, kde sa nestretávajú len zdravotne znevýhodnení,

‒ miesto, kde sa organizujú rôzne zábavné aktivity a terapie ako: skupinová muzikoterapia, psychoterapia, dramaterapia, meditačné kruhy, relaxačné a iné pohybové cvičenia, ktoré sú dôležitou súčasťou života pre osoby s autizmom a inak zdravotne znevýhodnených, pre mamičky a oteckov s neľahkým životným osudom, ale aj pre kohokoľvek, kto to práve potrebuje.

Vytvorila som tiež rodičovské skupiny, kde sa navzájom podporujeme, riešime svoje problémy a zároveň sa snažíme nájsť ich riešenie.